Obrnené vozidlo Gerlach má za sebou úspešnú skúšku balistickej ochrany

Čakajú ho ešte protimínové testy.

Obrnené vozidlo 4x4 Gerlach má za sebou úspešnú skúšku balistickej ochrany. Získalo certifikáciu podľa požiadaviek Stanag 4569 AEP55, level 3. Informovala o tom spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, ktorá sa podieľa na jeho výrobe.

"Cieľom testov bolo preto preukázať, že spĺňa deklarované parametre a je plne pripravené na ostré nasadenie," uviedol manažér projektu Gerlach Pavel Bušta. Doplnil, že testované boli hlavné oblasti kabíny s potenciálom rizika priestrelu, napríklad prechody plôch, zaoblenia, rámy okien, dvere, strecha či spojovací materiál. Z výsledkov podľa spoločnosti vyplýva, že vozidlo je zabezpečené voči streľbe z ručných útočných zbraní používaných v súčasných konfliktoch.

Video: Zetor Engineering-Project Gerlach-Armoured tactical Vehicle 4x4

"Testy vozidla realizovala renomovaná nemecká spoločnosť IBD Deisenroth Engineering GmbH a dohľad nad nimi prevzala certifikovaná štátna skúšobňa Beschussamt Ulm," vysvetlil Zetor. Doplnil, že vozidlo už prešlo skúškou v teréne a na pretekárskom okruhu, pričom ho čakajú ešte protimínové testy. "Gerlach by v nich mal potvrdiť protimínovú odolnosť na úrovni Stanag 4569, volume 2, level 3a 3b," čo podľa spoločnosti znamená, že bude vystavené výbuchu protitankovej míny so silou 8 kg TNT pod nápravou, ako aj pod kabínou.

Zetor považuje projekt vozidiel za podporu domáceho priemyslu. Okrem výroby vozidla vidí príležitosť vo vývojových a inžinierskych činnostiach, ktoré si dodávateľ spravidla ponecháva v krajine pôvodu. "V prípade Gerlachu však bude výskumno-vývojová činnosť a know-how počas celej doby trvania projektu sústredená v domácich podmienkach," ozrejmil. V prípade úspechu vozidla hovorí Zetor aj o možnosti exportu. Výrobu je pripravený rozbehnúť do niekoľkých mesiacov.

Video: ZETOR ATV–GERLACH 4X4

09.12.2018, tvnoviny.sk