Príbeh československej značky Zetor: Od lacných traktorov až po kľúčového dodávateľa pre armádu

Zdroj: Zetor.cz

Slavíme Mezinárodní den památek a sídel. Uhodnete, co je na fotografii za místo, jak souvisí se ZETOREM a kolik let od vzniku slaví tento rok?

Traktory ZETOR najdete na celém světě, třeba na Kostarice.

Zvolte novou FORTERRU HSX traktorem roku 2018.

 Príbeh firmy Zetor sa začal písať už pred viac ako 70 rokmi
Výroba prešla svojím vlastným vývojom a od prvých jednoduchých strojov z konca druhej svetovej vojny sa podnik dostal až k zásobovaniu armády
Ako sa značka postupom rokov dostávala do sveta či ako dnes hospodári, to všetko sa dozvieš v našom dnešnom článku


Dnes značka Zetor, ktorej začiatky sa tiahnu až do roku 1945 funguje vo viac ako 50 krajinách sveta. Podľa informácií z e15.cz až štyri pätiny celkovej ročnej produkcie pohltí práve zahraničie a okrem množstva iných strojov Zetor predá približne 3 000 traktorov za rok.

V roku 2017 napriek skromným predpokladom svoj zisk medziročne navýšil na 117 miliónov korún (4,5 miliónov eur) a s pozitívnymi očakávaniami vstupoval aj do roku 2018. Známu československú značku dnes nájdeš aj na poliach v Iráne, na Novom Zélande, v Keni či na Filipínach. Aký je jej príbeh?

História značky Zetor sa začala písať v roku 1945 na konci druhej svetovej vojny, kedy František Musil za rekordne krátky čas vytvoril traktor, ktorý bol lacný, ľahký a zároveň vhodný pre hromadnú dopravu. Meno Zetor vzniklo spojením označenia brnenskej zbrojárne „zet“ a koncovkou zo slova traktor „or“. Už v roku 1947 sa predalo celkovo viac ako 3 500 traktorov a mnohé mierili aj za hranice, do Írska, Dánska alebo Belgicka.

Do konca desaťročia už produkcia prekročila 10 000 strojov a výroba ďalších produktov, motorov motocyklov, písacích strojov či strelných zbraní, ju začala obmedzovať. Pribudli tak nové areály a v 60. rokoch už traktory putovali napríklad do Ghany, Barmy či Iraku.

Práve na začiatku 60. rokov značka Zetor prichádza ako prvá s progresívnou a jedinečnou koncepciou využitia unifikovaných prvkov pri svojej výrobe. Aj vďaka tejto inovácii v roku 1961 podnik oslavoval ďalší zo svojich rekordov, a teda výrobu takmer 160 tisíc traktorov typu Z 25, pričom podobnou štatistikou sa na svete v tej dobe mohol pochváliť len málokto. Aj takáto zdanlivo nenápadná značka z Česko-Slovenska pomáhala pri automatizácii krajín v zahraničí.

Až v roku 1976 sa pôvodne spoločnosť Závod kuličkových ložisek Brno premenovala na Zetor Brno a udala tak nový ráz svojej výrobe. Podrobný vývoj všetkých modelov nájdeš TU. Pred revolúciou stihli naše traktory zaplaviť aj americký trh, časť výroby sa presunula do Martina a dokopy bolo na svete už množstvo sérií. S privatizáciou v roku 1993 však časť podniku pripadla Konsolidačnej banke a časť majetku štátneho podniku spoločnosti Zetor, a. s.

V tom istom roku však uzrela svetlo sveta aj spolupráca s významnou značkou John Deer. Zetor sa presťahoval zo severnej Ameriky a mieril na jej južný koniec. Výroba traktorov bola ale v roku 1998 z dôvodu nedostatku kapitálu na fungovanie zastavená. Bod zlomu nastal až v roku 2002, kedy sa vlastníkom spoločnosti stal HTC Holding, zachránil Zetor pred bankrotom a investoval do jeho ďalšieho fungovania.

A to nás privádza až do súčasnosti. Od traktorov sa výroba posunula ďalej a na trhu bol len nedávno predstavený prototyp extrémneho vojenského vozidla Gerlach z dielne Zetor Engineering Slovakia, súčasti skupiny HTC Investments, pod ktorú patrí aj brnenský Zetor. Obrnené vozidlo má jeden z najvyšších stupňov ochrany pred výbušnými zariadeniami (zjednodušene povedané).

V roku 2015 svet ohromil pohľad na luxusný model traktora značky Zetor z talianskej dizajnérskej dielne Pinninfarina, otvorená bola aj Zetor Gallery, v ktorej sa nachádzajú všetky modely z histórie spoločnosti a z hľadiska hospodárenia jej určite pomôže aj kontrakt s Ruskom, ktorému Zetor do roku 2022 prisľúbil až 6 000 ku­sov trak­to­rov modelu For­terra a celkovo na tom zarobí približne pol miliardy eur.

02.02.2019, startitup.sk