Zetor v Bratislave predstavil obrnený Gerlach

Taktické vozidlo s pohonom 4x4 je určené najmä armáde a rôznym bezpečnostným zložkám. Legendárna značka Zetor z Brna sa popri výrobe traktorov, venuje aj vývoju techniky pre obranný priemysel. Dokonca prostredníctvom dcérskej spoločnosti Zetor Engineering Slovakia časť vývoja prebieha na Slovensku, v Bytči.

Slovenské korene má aj Zetor Gerlach, ktorý do piatku 18. mája môžete vidieť v bratislavskej Inchebe, na veľtrhu obrannej techniky IDEB 2018. Ide o koncept obrneného taktického vozidla s pohonom všetkých štyroch kolies. Určený je pre armádu i rôzne súkromné spoločnosti.
Základ Gerlachu tvorí tuhý rámový podvozok s nezávisle zavesenými kolesami. Na pohon slúži bližšie nešpecifikovaný motor s výkonom 240 kW (326 k), spriahnutý so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Až 220-litrová palivová nádrž mu na jedno natankovanie umožňuje prejsť 800 kilometrov. Maximálna rýchlosť 12,5 tony vážiaceho vozidla má hodnotu 110 km/h.

Kabína je v závislosti od požiadaviek zákazníka až šesťmiestna. Konštruktéri vyzdvihujú modulárnu pancierovú ochranu, ktorá môže dosiahnuť stupeň STANAG 4596 Volume 1 level 3 a odolať napríklad nástražnému výbušnému zariadeniu. Súčasťou ochrany posádky je okrem variabilného pancierovania aj dvojitá podlaha alebo protimínový "V" ochranný štít. Zbraňové systémy sa opäť dodávajú podľa požiadaviek konkrétneho zákazníka.
Konštruktéri okrem iného vyzdvihujú komfort pre posádku, pretože kabína je obložená antivibračnými a protihlukovými materiálmi. Jedným z lákadiel Gerlachu majú byť nízke prevádzkové náklady a cena od 398 000 eur.

5,65 metra dlhé, 2,5 m široké a 2,5 m vysoké vozidlo odvezie 1,5 tony. Jeho vývoj trval dva roky.

16.5.2018

ta3.com, autozurnal.com, autozurnal.ta3.com