Obrnené vozidlo Gerlach sľubuje podporu domácemu priemyslu

Okrem Slovenska sa dostali do zameriavača obrneného Gerlachu aj ďalšie krajiny, ktoré pripravujú obnovu flotíl obrnencov.

Spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, ktorá stojí za vývojom taktického obrneného vozidla 4x4 Gerlach, priblížila svoje zámery na Slovensku i v ďalších krajinách. Projekt Gerlach môže výrazne podporiť domáci obranný priemysel a predstavuje tiež exportný potenciál.

Projekt Gerlach počíta s maximálny možným zapojením domáceho obranného priemyslu.

„Vo finančnom vyjadrení to znamená, že pri výrobe základnej verzie bude až 80 % z ceny vozidla alokovaných na Slovensku,“ uviedol Juraj Paľko, obchodný riaditeľ Zetor Engineering Slovakia.

Ako vysvetlil, ďalšie konkrétne dopady projektu závisia od viacerých faktorov, ako rozsah výroby, jej časový harmonogram, či požiadavky na rôzne verzie a parametre vozidiel.

Výrobu vozidla je pritom podľa spoločnosti možné rozbehnúť prakticky okamžite, do pár mesiacov, nakoľko je na báze modulárneho konceptu. Zetor môže pritom stavať na desaťročiach skúseností so strojárskou výrobou a inžinierskými činnosťami na Slovensku i v Česku.

Skupina HTC Investments, ktorej je členom, už v dnes disponuje viac ako 1300 zamestnancami na výrobných plochách o rozlohe viac ako 100 000 m2.

Exportný potenciál
Paľko však upozorňuje aj na ďalší rozmer projektu a tým je exportný potenciál Gerlacha. Etablovanie vozidla v slovenských ozbrojených silách by totiž otvorilo cestu pre jeho dodávky aj do iných krajín NATO.

Okrem Slovenska spoločnosť Zetor rokuje o možnostiach dodávok aj v Poľsku, Rumúnsku, oslovená bola tiež zo strany Belgicka a najnovšie sa do »zameriavača« Gerlacha dostalo aj Slovinsko.

Gerlach v lete tohto roka úspešne absolvoval náročné skúšky slovenskej armády vo vojensko priestore na Záhorií. Začiatkom septembra sa predstavil na medzinárodnom veľtrhu MSPO v poľských Kielcoch a v týchto dňoch sa vrátil z ďalšej zahraničnej cesty v Slovinsku.

Stratégiou a zároveň konkurenčnou prednosťou spoločnosti pri uchádzaní sa o dodávky v rôznych krajinách je záujem o kooperáciu s domácimi výrobcami. V prípade kontraktu v danej krajine by projekt priniesol podporu lokálnych firiem, ako aj transfer najnovších poznatkov v rámci odvetvia obranného priemyslu.

Nič ho nezastaví
Projekt taktického obrneného vozidla 4x4 Gerlach cieli na všetky trhy, kde prebieha obstarávanie alebo obmena zastaraných viacúčelových vozidiel 4×4. Vozidlo má predpoklady splniť všetky aktuálne aj budúce požiadavky modernizácie armád či bezpečnostných zložiek.

Pri vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo 21. storočia, ako aj reálne skúsenosti z vojenských konfliktov.

Ponúka novú úroveň ochrany, modularity, mobility a komfortu. Pripravený je na vysokú voliteľnú balistickú a protiminovú ochranu a to až na STANAG 4569 - balistická ochrana stupeň 1 úroveň 3 a protimínová ochrana , stupeň 2 úroveň 3a, 3b. Táto úroveň ochrany ochráni posádku aj v podmienkach s ohrozením improvizovanými nástražnými systémami.

Kabína vozidla je dimenzovaná tak, aby sa do nej pohodlne vošlo až šesť členov posádky o výške až 190 cm a váhe 120 kg vrátane výstroje a v prípade núdze môže prijať ďalších doch vojakov. Vozidlo odvezie 1,5 tony a pohybuje sa nadpriemernou rýchlosťou.

Počas testovania vo vojenskom priestore na Záhorí zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x 120kg, ktorú tvorila posádka a tonový náklad.

Gerlach si počas testov poradil aj so šesťdesiatpercentným stúpaním a pri jazde na terénnom okruhu jazdil rýchlosťou 80 km/h.

2.10.2018, aktuality.skwebnovinky.sk