Domáci obrnenec Gerlach pripravený na ostré nasadenie

Popri novom koncepte vozidla je projekt zaujímavý aj podporou domáceho výskumu a vývoja.

Domáce obrnené vozidlo 4×4 Gerlach pokračuje v sérii záťažových testov. Po preverení v náročnom teréne i na pretekárskom okruhu má teraz na konte aj úspešné skúšky balistickej odolnosti. Testy realizovala renomovaná nemecká spoločnosť IBD Deisenroth Engineering GmbH a dohľad nad nimi prevzala certifikovaná štátna skušobňa Beschussamt Ulm. Tá vozidlu udelila certifikáciu podľa požiadaviek Stanag 4569 AEP55, Level 3. To znamená, že vozidlo a jeho posádka sa nemusí obávať streľby z ručných útočných zbraní používaných v súčastných konfliktoch. Informovala o tom spoločnosť zetor Engineering Slovakia, a.s.

„Gerlach je nové vozidlo, cieľom testov bolo preto preukázať, že spĺňa deklarované parametre a je plne pripravené na ostré nasadenie,“ uviedol manažér projektu Gerlach, Pavel Bušta.  Ako dodáva, testované boli hlavné oblasti kabíny s potenciálom rizika priestrelu –  napr. prechody plôch, zaoblenia, rámy okien, dvere, strecha, spojovaci materiál a pod.

So spoločnosťou IBD Deisenroth Engineering GmbH výrobca vozidla spolupracuje už od septembra tohto roka. K balistickým skúškam, ktoré sa konali v 46. týždni pribudnú už tento týždeň tiež proti mínové testy. Gerlach by v nich mal potvrdiť  proti mínovú odolnosť na úrovni Stanag 4569, volume 2, level 3a 3b. Zjednodušené povedané vozidlo bude vystavené výbuchu protitankovej míny o sile 8 kg TNT pod nápravou ako aj pod kabínou. V rámci testov budú v kabíne osadené figuríny vojakov. S cieľom získania presných informácií o záťaži ľudského tela a jeho reakcií budú použité senzory, ako aj externé a interné kamery. Nad testami opäť prevezme dohľad nemecká štátna skušobňa.     

Podpora domáceho priemyslu

Gerlach ako domáci produkt, prináša maximálnu podporu pre domáci priemysel. Okrem samotnej výroby vozidla sú to tiež vývojové a inžinierske činnosti, ktoré si dodávateľ spravidla ponecháva v krajine pôvodu. V prípade Gerlacha však bude výskumno-vývojová činnosť a know-how počas celej doby trvania projektu sústredená v domácich podmienkach.
V prípade že vozidlo uspeje na Slovensku, otvára to možnosti aj na jeho export, čím sa opäť zvýši objem výroby i zamestnanosť v domácej ekonomike. V sučasnosti spoločnosť Zetor Engineering komunikuje parametre vozidla aj v krajinách ako Poľsko, Rumunsko či Slovinsko.
Spoločnosť tiež už deklarovala, že výrobu  je pripravená rozbehnúť do niekoľkych mesiacov, nakoľko je na báze modulárneho konceptu. Zetor môže pritom stavať na desaťročiach skúseností so strojárskou výrobou a inžinierskými činnosťami na Slovensku i v Česku. Ide teda zároveň o dobrý príklad spolupráce kapacít obranného priemyslu, ktorý má v oboch krajinách dlhoročnú tradíciu.

Nový koncept

Taktické obrnené vozidlo 4×4 preukázalo svoje nadštandardné schopnosti už počas testovania v lete tohto roka vo Vojenskom technickom a skúšobnom Ústave Záhorie ako aj vo Vojenskom technickom ústave pozemného vojska vo Vyškove. Gerlach  zdolal terénny schod s výškou 500 mm a prekonal zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x120kg, ktorá simulovala hmotnosť 6 člennej posádky v plnom vybavení . a 1000 kg náklad v samostatnom cargo priestore mimo hlavného priestoru posádky Týmto vezená munícia a celkový náklad o váhe 1 tona v cargo priestore neohrozí posádku.
V ďalších záťažových testoch realizovaných výrobcom tiež vozidlo dosiahlo métu tzv. 100 % stúpania na krátkom úseku , keď v plnej 14-tonovej záťaži zdolalo nájazdový uhol 45 stupňov a potvrdilo nadštandardnú priechodnosť rôznymi typmi terénu, vrátane piesku. Na dlhých úsekoch komfortne spĺňa 60% stúpanie. V testoch na pretekárskom okruhu Slovakia ring za zaždivého počasia dosiahlo maximálnu rýchlosť 125 km/h. Preukázalo aj svoju ťažnú silu, keď sa s 28-tonovým ťahačom rozbehlo a krúžilo 1 hodinu po okruhu pri zachovaní požadovaných teplotných parametrov.

Pri vývoji Gerlachu boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo 21. storočia, ako aj reálne skúsenosti z vojenských konfliktov. Koncept je unikátny vďaka vysokej bezpečnosti, agilite a univerzálnosti.

Jeho kabína je koncipovaná ako pretlaková pancierová kapsula s bezprecendentným SAFETY objemom 7,7 m3, ktorá oproti bežným 4-5 ponúka miesto až pre 6 členov posádky o výške až 190 cm a váhe 130 kg vrátane výstroje. V prípade potreby a života ohrozujúcich situácii poskytne priestor aj pre ďalších dvoch členov posádky. Pancierová kabína je uchytená nezávisle na podvozku vozidla a tak pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Zároveň konštrukcia kabíny umožňuje jej veľmi rýchle opustenie. Kabína má v sebe zapracované unikátne prvky, ktoré zaručujú vysokú ochranu, ale aj  ergonómiu a na minimum znižujú hlučnosť a vibrácie.

Vozidlo je postavené na špeciálnom podvozku tzv. Rolling Chassis ZETOR. Jeho rebrinový rámový koncept je schopný odolávať vysokým dynamickým účinkom a  je jedným z pilierov proti mínovej ochrany. Vysoká mobilita je založená na nezávisle uložených a odpružených lichobežníkových nápravách, ktoré pri terénnej jazde a vysokých rýchlostiach dávajú vozidlu výnimočnú priečnu aj pozdĺžnu stabilitu pri optimálnom zabezpečení kontaktu kolesa s terénom.

Jedným zo štandardných parametrov vozidiel v tejto triede je ich dynamika, ktorá sa hodnotí pomerom výkonu k váhe vozidla. V prípade Gerlachu je to výnimočný pomer 17,1 kw/tonu. 14 tonové vozidlo (pozn. maximálna hmotnosť vrátane zbraňového systému,  posádky 2+4, streliva a náplní) dynamizuje nemecký 6-valcový motor MTU s výkonom 240 kW. Ten je podporovaný špečiálnou 6 st. automatickou prevodovkou pre maximálne využitie výkonu motora v celej škále. Rozvod výkonu na nezávisle zavesené kolesá prenáša súprava unikátne vyvážených kardanov cez zostupnú prevodovku GHN, ktorá patrí ku svetovej špičke v distribúcii krútiaceho momentu pri pohonoch všetkých kolies.

Gerlach má vysoko variabilný nakladací priestor, ktorý môže odviesť ďalších 1,5 tony v podobe potrebnej výstroje alebo vybavenia a počíta s použitím najrôznejších verzii carga. Verziu vozidla je možné rýchlo meniť podľa požiadaviek v škále  TRANSPORT – OCHRANA – BOJ  .V základnej verzii s pohotovostnou hmotnosťou 12 ton je už zabudovaná filtroventilácia s klimatizáciou a ochranou proti chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam.

Koncept vozidla je navrhnutý tak, aby umožňoval reagovať na ďalší vývoj armádnych kritérií v nasledujúcich minimálne 30 rokov. V rámci rozmerov a celkovej konštrukcie počíta s možnosťou ďalších evolučných cyklov, ako je nárast požiadaviek na ochranu, mobilitu, vrátane otvorenej elektrickej a elektronickej architektúry.  

Foto na linku: Google Drive
Zdroj fotografií: IBD Deisenroth
Video galéria : YouTube