Gerlach: Obrnené vozidlo pre 21. storočie

Gerlach 4×4 je taktické obrnené vozidlo (ATV) novej generácie. Pri jeho vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo 21. storočia, ako aj reálne skúsenosti z vojenských konfliktov, či Rallye Dakar. Koncept je unikátny vďaka vysokej bezpečnosti, agilite a univerzálnosti.

Pri skúškach vo Vojenskom technickom a skúšobnom Ústave Záhorie, ako aj vo Vojenskom technickom ústave pozemného vojska vo Vyškove preukázal Gerlach nadštandardné schopnosti v teréne. Vozidlo okrem iného zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x120kg, ktorú tvorila posádka v plnom vybavení a zároveň náklad s váhou 1 tony v cargo priestore. Takéto excelentné schopnosti v teréne sú okrem iných konštrukčných prvkov podporované aj nadštandardným krútiacim momentom pre vozidlo v tejto triede – až 1300 Nm.
V ďalších záťažových testoch realizovaných výrobcom Gerlach dosiahol métu tzv. 100 % stúpania na krátkom úseku, keď v plnej 14-tonovej záťaži zdolalo nájazdový uhol 45 stupňov a potvrdilo nadštandardnú priechodnosť rôznymi typmi terénu, vrátane piesku. Na dlhých úsekoch komfortne spĺňa 60% stúpanie.

Kabína je koncipovaná ako pretlaková pancierová kapsula s bezprecedentným SAFETY objemom 7,7 m3. Oproti bežným 4-5 ponúka miesto až pre 6 členov posádky o výške až 190 cm a váhe 120 kg vrátane výstroje. V prípade núdzovej situácie poskytne priestor aj pre ďalších dvoch členov posádky (bez sedačky). Kabína je uchytená nezávisle na podvozku vozidla a tak pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Konštrukcia kabíny zároveň umožňuje jej veľmi rýchle opustenie.
Gerlach je pripravený na montáž rôznych stupňov balistickej a protimínovej ochrany podľa STANAG 4569 – a to až balistická ochrana volume 1 a level 3 a protimínová ochrana – volume 2, level 3a, 3b. Vozidlo je tak okrem streľby z ručných útočných zbraní používaných v súčasných konfliktoch pripravené odolať aj proti tankovej míne o sile 8 kg TNT pod nápravou i pod kabínou.

Jedným z dôležitých parametrov vozidiel v tejto triede je ich dynamika, ktorá sa hodnotí pomerom výkonu k váhe vozidla. V prípade Gerlachu je to výnimočný pomer 17,1 kW/tonu. Vozidlo dynamizuje nemecký 6-valcový motor MTU s výkonom 240 kW a excelentným krútiacim momentom až 1300 Nm. Motor spolupracuje so špeciálnou 6 st. automatickou prevodovkou pre maximálne využitie výkonu motora v celej škále. Rozvod výkonu na nezávisle zavesené kolesá prenáša súprava unikátne vyvážených kardanov cez zostupnú prevodovku GHM, ktorá patrí ku svetovej špičke v distribúcii krútiaceho momentu pri pohonoch všetkých kolies.
V testoch na pretekárskom okruhu Slovakia ring za daždivého počasia dosiahlo maximálnu rýchlosť 125 km/h. Preukázalo aj svoju ťažnú silu, keď sa s 28-tonovým ťahačom rozbehlo a krúžilo 1 hodinu po okruhu pri zachovaní požadovaných teplotných parametrov.