Gerlach po úspešnej misii v Slovinsku na SOBRA

Gornja Radgona, Slovinsko

Dňa 20. – 23. septembra 2018 sa spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, a.s. zúčastnila 7. ročníka medzinárodného veľtrhu obrany, bezpečnosti, ochrany a záchrany SOBRA v slovinskom meste Gornja Radgona. Na výstave predstavila projekt taktického obranného vozidla 4×4 s názvom GERLACH. Tento koncept reflektuje na najnovšie technické a konštrukčné poznatky a skúsenosti z bojových operácií posledných dekád. Konštrukcia auta vychádza z reálnych vojnových konfliktov i Ralley Dakar.

Potom čo taktické obrnené vozidlo Gerlach v lete úspešne absolvoval náročné skúšky slovenskej armády a začiatkom septembra sa predstavil na medzinárodnom veľtrhu MSPO v poľských Kielcoch, ukončil ďalšiu zahraničnú „misiu“, tentoraz v Slovinsku.

Na medzinárodnej výstave obranného priemyslu SOBRA v meste Gornja Radgona sa o vozidlo okrem iných autorít medzinárodného obranného priemyslu osobne zaujímal aj minister obrany Slovinska, Karl Viktor Erjavec ako aj generálmajor slovinskej armády Alan Geder.

„Nie je vylúčené, že aj táto krajina pristúpi k modernizácii obrnených vozidiel, sme preto radi, že naše vozidlo vzbudilo pozornosť a to aj v silnej medzinárodnej konkurencii,“ uviedol Juraj Paľko, obchodný riaditeľ Zetor Engineering Slovakia, a.s.

Taktické obrnené vozidlo 4×4 Gerlach sa uchádza o dodávky pre slovenskú armádu, ktorá bude nakupovať 404 vozidiel 4X4 a úspešne prešiel náročnými testami vo vojenskom priestore na Záhorí. Okrem Slovenska sa však do jeho „zameriavača“ dostali aj ďalšie, ktoré pripravujú obnovu svojich flotíl obrnencov. Medzi inými Slovinsko, Poľsko, ako aj Rumunsko, výrobca bol zároveň oslovený aj zo strany Belgicka.

Ekonomické stimuly

Stratégiou a zároveň konkurenčnou prednosťou spoločnosti pri uchádzaní sa o dodávky v rôznych krajinách je záujem o kooperáciu s domácimi výrobcami. „V prípade kontraktu v danej krajine by projekt priniesol stovky pracovných miest, ako aj pridanú hodnotu a transfer najnovších poznatkov v rámci vyspelého odvetvia, aké dnes predstavuje obranný priemysel,“ uviedol Juraj Paľko. Zetor môže v tomto smere stavať na vybudovaných základoch, kedže už dnes okrem Slovenska, Česka a Poľska pôsobí aj v ďalších európskych krajinách. Spoločnosť už v súčasnosti zamestnáva viac ako 1300 ľudí na výrobných plochách s rozlohou cca 100 tis. m2. Výrobu vozidla, ktoré je na báze modulárneho konceptu je tak možné podľa predstaviteľov firmy rozbehnúť prakticky okamžite, do pár mesiacov.

Pripravený na všetko

Vozidlo má predpoklady splniť všetky aktuálne aj budúce požiadavky modernizácie armád či bezpečnostných zložiek. Pri vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo 21. storočia, ako aj reálne skúsenosti z vojenských konfliktov. S testovaním vozidla zároveň pomáhal aj niekdajší závodník Rallye Dakar. Gerlach má novú úroveň ochrany, modularity, mobility a komfortu. Pripravený je na vysokú voliteľnú balistickú a protiminovú ochranu a to až na STANAG 4569 – balistická ochrana stupeň 1 úroveň 3 a protimínová ochrana , stupeň 2 úroveň 3a, 3b. Táto úroveň ochrany ochráni posádku aj v podmienkach s ohrozením improvizovanými nástražnými systémami.

Kabína vozidla je dimenzovaná tak, aby sa do nej pohodlne vošlo až šesť členov posádky o výške až 190 cm a váhe 120 kg vrátane výstroje a v prípade núdze môže prijať ďalších doch vojakov. Vozidlo odvezie 1,5 tony a pohybuje sa nadpriemernou rýchlosťou.
Počas testovania vo vojenskom priestore na Záhorí zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x 120kg, ktorú tvorila posádka a tonový náklad. Gerlach si počas testov poradil aj so šesťdesiatpercentným stúpaním a pri jazde na terénnom okruhu jazdil rýchlosťou 80 km/h.

Svaly napína aj Fox

Do portfólia spoločnosti patrí tiež vozidlo rýchleho nasadenia FOX s vysokou terénnou priechodnosťou kategórie RDV (Rapid Deployment Vehicle). Určené je pre potreby špeciálnych síl. Vozidlo malo výstavnú premiéru na IDET-e v Brne, kde zaznamenalo pozitívne ohlasy u viacerých zákazníkov a podrobilo sa aj zahraničným vojskovým skúškam.

PDF súbory SOBRA 2018

Karl Viktor Erjavec Slovenian Minester of Defense at the stand of ZETOR at SOBRA 2018