Zetor Gerlach sa otvára svetu na najväčšej výstave obranného priemyslu DSEI Londýn

LONDÝN – Projekt taktického obrneného vozidla ATV ZETOR Gerlach 4×4 sa v dňoch 10.-13. septembra po prvý raz predstavuje na výstave DSEI 2019 v Londýne. Ide o najväčšie podujatie obranného priemyslu, na ktorom sa každoročne zúčastňujú najvyšší štátni predstavitelia, zástupcovia ozbrojených síl a lídri obranného priemyslu nielen z krajín EÚ a NATO, ale z celého sveta.

Spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, a.s. vníma účasť na DSEI ako veľkú prestíž a zároveň ako otváranie si dverí na nové trhy. Zatiaľ čo projekt sa doteraz predstavil na výstavách prioritne orientovaných na trhy členských krajín EÚ a NATO, v Londýne sú na pláne rozhovory s partnermi a potenciálnymi odberateľmi z ďalších kontinentov a teritórií.

Gerlach sa okrem Slovenska už predstavil na veľtrhoch v Slovinsku, Česku a Poľsku, kde sa zúčastňuje aj tendra na obnovu vozidiel v rámci programu Pegaz. Projekt však vzbudil záujem aj na iných trhoch a ohlasy odborníkov nás uisťujú, že vozidlo je konkurencieschopné v celosvetovom meradle. Účasťou v Londýne sa preto chceme priblížiť potencionálnym partnerom a odberateľom z ďalších krajín, kde sme rovnako pripravení zmerať si sily zo zahraničnou konkurenciou,“
uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti, Juraj Palko.

ATV ZETOR GERLACH 4×4, taktické obrnené vozidlo novej generácie je jedným z mála posledných výsledkov výskumu a vývoja domáceho obranného priemyslu. Zkonštruovaný je výlučne z komponentov od domácich a renomovaných zahraničných dodávateľov z krajín EÚ. Pri jeho vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo tejto kategórie, ako i poznatky z posledných ozbrojených konfliktov vo svete, predovšetkým Iraku, Afganistanu a Ukrajiny. V rámci rozmerov a celkovej konštrukcie je zároveň pripravené splniť nové požiadavky, ktoré prinesú nasledujúce desaťročia.
Jeho schopnosti v teréne zabezpečuje špeciálna konštrukcia podvozku Rolling Chassis ZETOR s maximálnou priľnavosťou k povrchu za každých podmienok, ako i robustný krútiaci moment 1300 Nm. Vozidlo bez problémov prekonáva zákopy o šírke 1 m a terénne schody o výške 0,5 m.

Ochrana životov najvyššou prioritou

Portálový rámový koncept podvozku je zároveň schopný odolávať vysokým dynamickým účinkom a je jedným z hlavných pilierov proti mínovej ochrany. Kabína je konštruovaná ako pretlaková bezpečnostná kapsula odolná voči nástrahám IED, ktorá pojme až 6 členov posádky. Kapsula je uchytená nezávisle na podvozku, a tak pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená.
Bezpečnosť posádky je podporená aj prídavným modulárnym pancierovaním spolu s oddelenou a odpruženou podlahou a proti mínovým „V“ ochranným štítom.
Vozidlo poskytuje balistickú odolnosť na úrovni NATO STANAG 4569 Volume 1 Level 3 a proti mínovú odolnosť na úrovni NATO STANAG 4569 Volume 2 Level 3a, 3b.
K ďalším prednostiam vozidla patrí jeho dynamika, potvrdená maximálnou nameranou rýchlosťou 125 km/h, ako i jeho variabilita.
Gerlach umožňuje celý rad nadstavieb vrátane osadenia mechanických a diaľkovo ovládaných veží pre guľometnú paľbu, protitankové riadené strely, mínomety či granátomety.

O Zetor Engineering Slovakia, a.s.

Spoločnosť je profesionálnym partnerom pre vývoj, inovácie a komplexné dodávky v oblasti obranného priemyslu. V súčasnosti sa profiluje ako profesionálne R&D centrum mobilných aplikácií strojov a špeciálnych vozidiel. Založená bola v júni roku 2000.

Tlačová správa