GERLACH: Z obrany do útoku

Strelecké skúšky potvrdili pripravenosť vozidla na integráciu zbraňových systémov.

BRATISLAVA/BRNO – Po úspešných testoch balistickej ochrany, ako aj proti mínovej ochrany kabíny si taktické obrnené vozidlo ZETOR GERLACH 4×4 vyskúšalo aj svoj bojové schopnosti. V novej – bojovej verzii s diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou pre guľometnú paľbu sa po prvý raz predstaví na medzinárodnom veľtrhu obrannej techniky IDET 2019 v dňoch 29.5.-31.6. Gerlach príde na veľtrh bezprostredne po úspešne zrealizovaných streleckých skúškach.

„Potom čo už Gerlach ukázal svoje schopnosti v najrôznejších, často až extrémnych testoch vrátane odstrelu 8 kg TNT pod kabínou, máme teraz potvrdené, že je pripravený aj na osadenie zbraňových systémov od rôznych výrobcov,“

uviedol manažér projektu Pavel Bušta. Na vozidlo je možné celý rad nadstavieb vrátane mechanických a diaľkovo ovládaných veží pre guľometnú paľbu, protitankové riadené strely, mínomety či granátomety.

Výhody nového riešenia

ZETOR GERLACH 4×4 je taktické obrnené vozidlo (ATV) novej generácie. Pri excelentných schopnostiach v teréne, nadštandardnej bezpečnosti a prepravnej kapacite sa vyznačuje vysokou dynamikou a variabilitou. Vozidlo napríklad prekonáva terénne schody o výške 0,5 m a zákop o šírke 1 m. Ochrana posádky je riešená kabínou vo forme pretlakovej pancierovej kapsule, ktorá je uchytená nezávisle na podvozku a pojme až 6 členov posádky.

Pri vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo tejto kategórie. V rámci rozmerov, celkovej konštrukcie a otvorenej architektúry sa zároveň počítalo s ďalšími evolučnými cyklami. GERLACH tak nielenže odpovedá na aktuálne potreby armád, ale zároveň je plne adaptabilný na nové požiadavky v rámci nasledujúcich desaťročí.
Vozidlo je skonštruované výlučne z EÚ komponentov, vrátane úspešne otestovaného podvozku.

Čo dokáže GERLACH:

  • Počas skúšok vo vojenských priestoroch zdolal v záťaži 14 ton terénny schod vysoký 0,5 m a zákop široký 1 m.
  • Zvláda stúpanie 70 % (uhol 30°). V testoch však dosiahol v plnej záťaži aj stúpanie 100 %, (uhol 45°)
  • Na pretekárskom okruhu Slovakia ring dosiahol aj za daždivého počasia maximálnu rýchlosť 125 km/h. Preukázal tiež svoju ťažnú silu, keď sa rozbehol v závese s 28-tonovým ťahačom a krúžil 1 hodinu po okruhu pri zachovaní požadovaných teplotných parametrov. 
  • Získal osvedčenie o balistickej odolnosti na úrovni NATO STANAG 4569 Volume 1, Level 3.
  • Je pripravený odolať protitankovej míne o sile až 8 kg TNT pod nápravou i pod kabínou (NATO STANAG 4569 Volume 2 Level 3a, 3b). Odolnosť vozidla pod kabínou bola už úspešne preverená v rámci podnikových skúšok.
  • Špeciálne akustické skúšky potvrdili nízku úroveň hluku a vibrácií v kabíne, 65 dB.
  • V testoch na pôde VTÚPV Vyškov zaparkoval s vypnutým motorom pod uhlom 83,9 % (uhol 40°). Vozidlo bolo navážené na maximálnu hmotnosť 14,2 tony. 

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ PREDNOSTI VOZIDLA – dokument PDF na stiahnutie »
ZETOR GERLACH – informačná brožúra PDF na stiahnutie »